О Институту
Институт за шумарство, чији је оснивач Влада Републике Србије, ускоро обележава 70 година успешног бављења основним, примењеним и развојним истраживањима у области шумарства, заштите и унапређења животне средине.
Истраживачи Института за шумарство су носиоци и реализатори бројних високо оцењених међународних и националних истраживачких пројеката који су успешно примењени у пракси кроз: подизање нових и унапређење постојећих шума, рекултивацију и пејзажно уређење земљишта деградираних површинском експлоатацијом угља и других сировина, пошумљавање екстремно неповољних станишта, заштиту земљишта од ерозије, мултифункционалну валоризацију урбаних шума, просторно планирање, шумарску политику, увођење нових технологија производње и оплемењивања садног материјала, негу и заштиту шума.
Научноистраживачки профил Института за шумарство чини синтеза научног и експертског знања у области шумарства и заштите животне средине.
И данас, учешће у иностраним пројектима чини основу сарадње са водећим научноистраживачким институцијама у Европи, посебно у региону Балкана. Истраживачи Института за шумарство су активно укључени као руководиоци или сарадници на пројектима, што чини оквир Међународног програма сарадње наше институције: FODEMO – Луксембург, Црна Гора www.fodemo.com Словачка IN2WOOD www.in2wood.eu ICP Forest www.icp-forests.net COST Action FP1201(FACESMAP) www.forestportal.efi.int COST Action TN1401 (CAPABAL). www.cost.eu IPA AMF Adriatic model forest www.news.efi.int FOPER I EFI – European Forest Institute, www.efi.int FOPER II; EFI – European Forest Institute. www.foper.org, и други пројекти.
Институт приходе остварује учешћем у научноистраживачким пројектима финансираним од стране Министарства за науку Републике Србије, Министарства пољопривреде, заштите животне средине и водопривреде - Управе за шуме, Секретаријата за заштиту животне средине Града Београда, међународним пројектима и продајом производа и услуга на домаћем и иностраном тржишту.
Од 49 запослених радника у Институту, 21 су доктори наука, 5 су магистри, 12 са високом и 11 са средњом стручном спремом. Ова структура запослених ће се у научном смислу мењати, јер се предвиђа да ће у наредном периоду 6 магистара (доктораната) и 8 дипломираних инжењера (доктораната по Болоњи) одбранити докторске дисертације. Kонтинуитет у развоју кадрова захтева и пријем већег броја младих истраживача као стипендиста Министарства образовања и науке који ће се активно укључити у рад на пројектима Института. У својој пословној политици Институт за шумарство поштује Закон о родној равноправности („Сл. гласник РС“, бр 52/2021). У току је израда документа - План o равноправности полова.
Mисија: Да допринесе глобалном одрживом развоју и унапређењу стања шума, кроз истраживања у области шумарства и заштите животне средине.
Визија: Да буде водећа научно истраживачка организација од виталног значаја за будућност шумарства и застите животне средине Србије
Циљеви: да значајно допринесе развоју науке и технологије, имплементацији научних достигнућа, подстицању друштвене активности, промоцији међународне сарадње.
Rесурси: Научни кадар, савремено опремљене канцеларије и кабинети, рачунарска опрема, акредитована лабораторија, библиотека и информационо-документациони центар, сала за конференције/конгресе/предавања, стакленик, пластеници и матичњак за експерименталну биљну производњу, научно истраживачке станице – Липовица, живи архив шумских воћкарица – Липовица, Пештер, БИТ огледна поља за праћење виталности шума Ниво I -130 о.п., Ниво II: Копаоник, Црни Врх, Мокра Гора.
Поред истраживачког рада, нудимо и услуге консалтинга, инжењеринга и пројектовања. Захваљујући изузетној понуди производа и услуга, Институт за шумарство представља поузданог савезника у потрази за оригиналним научним и техничким решењима у области шумарства и заштите животне средине.
ИСТОРИЈАТ УКРАТКО
- 1926. у оквиру Министарства за шумарство основан је Институт за шумарска истраживања.
- 08.25.1945. године, Повереништво за шуме Србије (акт број 7313.) у Одељењу за унапређивање шумарства, формира Одсек за шумарска научна истраживања са задатком руковођења шумарским научним истраживањима и циљем побољшања организације рада у шумарској привреди;
- 30.10.1945. године, унутрашњом реорганизацијом Министарства за шумарство НРС (Решење министра без 9520.), основана је Главна управа шума и у њој Одсек за уређење шума у чијем саставу је новоосновани Институт за шумарство са задатком да обавља "научна истраживање у практичне сврхе из свих области шумарства и шумске привреде са шумском терминологијом ";
- 1. 05. 1946 Министарства шумарства НР Србије је донело Уредбу о оснивању и организацији Института за научна истраживања у шумарству, као посебне установе. Овај датум је прихваћен као почетак постојања самосталног Института за научна истраживања у шумарству.
- Влада РС, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Одбор за акредитацију научноистраживачких организација је решењем 640-01-1 / 33 од 14.02.2012.акредитовала Институт за шумарство као истраживачко-развојни институт.
Као резултат дугогодишњег рада истраживача Института за шумарство створене су велике површине нових шума на голетима Пештерске висоравни, Власине, Ибарске клисуре и других подручја.
Посебна признања Институт је добио за успешну ревитализацију тешко деградираних шумских станишта и одлагалишта површинског копа угља "Колубара".
У Србији је од 1960. године пошумљено и мелиорисано око 400.000 ха, што представља културно и цивилизацијско достигнуће.
Још од педесетих година прошлог века, Институт је развијао интензивну међународну сарадњу, кроз реализацију бројних пројеката истраживања на тзв. америчком програму, финансираних из средстава здруженог Југословенско-америчког фонда: Оплемењивање ораха за производњу дрвета високог квалитета; Усавршавање технике у раду на оплемењивању храстова; Истраживања могућности коришћења биолошких метода у борби са економски значајним болестима шумског дрвећа и др.